
Rapu rapu rallaa!
Lapset pelasivat monta kertaa
”Pelasimme peliä perheen kesken (lapset 3 v. ja 5 v). Puutteeksi huomasimme, että rata ei pysynyt kunnolla kasassa, eli palojen kiinnityssysteemissä parantamisen varaa. Lapset pitivät todella paljon pelistä, vaikka itse ajattelin etukäteen, että mahtavatko pitää kuitenkin tylsänä, kun tietävät hyvin jo muodot ja värit, mutta mielellään pelasivat peräkanaa monta peliä. Yksi peli oli ehkä vähän liian äkkiä ohi eli rata voisi olla hieman pidempikin.
Ohjeet olivat selkeät ja lyhyen ytimekkäät, jotta pieni lapsikin muisti pelisäännöt ulkoa. Peli voisi sopia jo ehkä 2-vuotiaallekin riippuen siitä onko jo oppinut värit ja muodot. Kohderyhmänä 3–6-vuotiaat kohderyhmänä kuitenkin melko osunut.”
Sopiva sekä tytöille että pojille
”Testiryhmänä olivat lapset (4 v. ja 6 v.) sekä isä ja äiti. Ravut voisivat olla maalatut molemmin puolin, sillä pelin edetessä ei helposti havainnut minkä värinen rapu oli missäkin menossa. Keksimme myös, että ravut voivat edetä pelilautaa sivuttain ja tällöin ravun väri näkyi koko ajan. Plussaa rapujen materiaalista eli puusta! Ravut olivat myös hauskan näköiset ja lapset tykkäsivät leikkiä niillä muutenkin kuin pelkästään pelissä.
Pelin ohjeet olivat selkeät ja peli sopivan tasoinen suositellulle ikäryhmälle 3–6-vuotiaat. Pelilauta oli lapsille kiva palapeli ja uudelleen kokoamalla sai uudenlaisen laudan. Hienoa oli se, että paloista sai erimuotoisia peliratoja! Plussaa myös siitä, että kokoamalla erilaisen radan sai pelistä joko lyhyemmän tai pidemmän käytettävissä olevan ajan mukaan. Hieno oivallus pelintekijöiltä!
Molemmat lapset tykkäsivät pelistä, joten mielestäni peli sopii sekä tytöille että pojille.”



























































