Lomallelähtijän muistilista

02.02.2012 - 16:48
Kotimme jää vartioimatta viikon ajaksi. Miten varmistan, että koti pysyy kunnossa ilman palo- ja vuotovahinkoja eikä sisään pääse ylimääräisiä henkilöitä?

Lomalle lähtiessä kannattaa varmistaa, että käyttämättömien sähkölaitteiden virtajohdot ovat pois seinästä. Esimerkiksi omakotitalossa vuotovahingot voi välttää kytkemällä vesipumpun pois päältä. Jos et ole tehnyt postiin jakelunkeskeytystä, voit pyytää ystävää tai naapuria tyhjentämään postilaatikon päivittäin – mikä pitää omalta osaltaan kutsumattomia vieraita loitolla.

Talvisaikaan lumityöt kannattaa teettää poissa ollessa tuttavalla tai naapurilla, niin talo on asutun näköinen myös loman aikana. Myös hälytysjärjestelmä on tätä päivää ja hyvä apu omaisuuden suojaamisessa.

Markkinointivastaava, vt. mainospäällikkö Mia Laari, Rautakesko