Kesko mukana vastuullisissa kesätyötalkoissa

15.07.2011 - 10:21
Kesko on mukana Vastuullinen kesäduuni 2011 -kampanjassa 73 muun yrityksen kanssa. Kampanja haastaa työnantajat tarjoamaan nuorille aiempaa enemmän ja parempia kesätyöpaikkoja.

Kampanjassa on mukana yhteensä 74 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin 20 000 kesätyöntekijää. Yritykset ovat sitoutuneet vastuullisen kesätyön periaatteisiin, joita ovat:

  • kohtuullinen palkka
  • perehdytys ja ohjaaminen
  • oikeudenmukaisuus ja tasapuolisuus
  • kirjallinen työsopimus ja -todistus

Monen nuoren ensimmäinen työpaikka on kaupan alalla

Kesko-konserni tarjoaa vuosittain kesätyöpaikan tuhansille nuorille. Merkittävinä kaupan alan kesätyöllistäjinä Keskolla ja K-kaupoilla on erityinen vastuu, sillä monelle nuorelle kesätyö kaupassa on ensimmäinen kosketus työelämään.

- Ensimmäinen työkokemus vaikuttaa suuresti siihen, millainen käsitys nuorelle jää työelämästä ja omasta pärjäämisestään. Lisäksi on tärkeä tehtävä perehdyttää nuori työntekijä työelämän perusasioihin, kuten esimerkiksi työaikoihin ja asiakkaiden kohtaamiseen, sanoo Keskon HR-kehittämispäällikkö Mikko Myyryläinen.

Kesko tarjoaa kesätöitä monella eri toimialalla ja rekrytoi työntekijöitä eri koulutusasteilta ja ikäryhmistä. Suurin osa töistä on kaupoissa ja varastoissa. Yhteisiä nimittäjiä haetuille työntekijöille ovat mm. asiakaspalveluhenkisyys, halu olla tekemässä kauppaa ja oma-aloitteisuus.

Heikentynyt kesätyötilanne kampanjan taustalla

Kesätyötilanne Suomessa on heikentynyt viime vuosina. Töitä on tarjolla entistä vähemmän ja väärinkäytökset ovat lisääntyneet.

Kun kesätyökokemus jää entistä ohuemmaksi, myös työelämään siirtyminen vaikeutuu. Vastuullinen kesäduuni 2011 -kampanjaa varten teetetyssä tutkimuksessa selvisi, että yli kolmasosa työnantajista pitää nuorten työelämän pelisääntöjen tuntemusta selvästi puutteellista.

Työelämää tunteva ja omat uramahdollisuutensa hahmottava nuori työvoima on lopulta kaikkien työnantajien etu.

Lue lisää vastuullisesta kesätyöstä kampanjan Facebook-sivuilta.